Moja praktyka wciąż wykazuje, że jest mnóstwo rodziców, którzy nie otrzymali informacji o tym, że ich dziecko nie mówi, np. w przedszkolu. Pamiętajmy, że dziecko w przedszkolu może nie mówić przez pierwszy miesiąc, ponieważ jest to czas przeznaczony na jego adaptację w nowym środowisku. Jeżeli nie mówi dłużej niż miesiąc, to istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi na mutyzm wybiórczy.
Poniżej kieruję apel do wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i terapeutów.
Czy masz w swoim otoczeniu dziecko, które wydaje się być bardzo nieśmiałe i ma trudności z odzywaniem się w niektórych sytuacjach, gdy mówienie jest oczekiwane? Być może to dziecko ma zaburzenie zwane mutyzmem wybiórczym.
Mutyzm wybiórczy może w znaczący sposób utrudniać funkcjonowanie dziecka w szkole oraz w innych sytuacjach społecznych. Bez zapewnienia mu odpowiednio wczesnej pomocy objawy mogą się nasilać w szybkim tempie, co negatywnie wpływa na późniejszy postęp terapii.
Mutyzm wybiórczy zwykle ujawnia się przed piątym rokiem życia, gdy dziecko rozpoczyna edukację przedszkolną lub z chwilą pójścia do szkoły podstawowej. Wielu rodziców jest zaskoczonych podejrzeniem o mutyzm wybiórczy u swojego dziecka, ponieważ w środowisku domowym mówi ono zupełnie swobodnie i naturalnie. Wielu rodziców i nauczycieli nie posiada specjalistycznej wiedzy na temat mutyzmu wybiórczego i myli go ze zwykłą nieśmiałością. Dlatego, bardzo często trudności tych dzieci pozostają niezauważone - dzieci te cierpią w milczeniu. Dziecko z podejrzeniem mutyzmu wybiórczego powinno zostać objęte specjalistyczną opieką, np. psychologa, pedagoga, logopedy, psychiatry.
Badania pokazują, że zaburzenie to jest zawiązane z lękiem społecznym. Bardzo często duże znaczenie odgrywa także predyspozycja genetyczna. Współczesne dane pokazują, że cierpi na nie 7 dzieci na 1000. Co ważne, dzieci nie wyrastają z mutyzmu wybiórczego, dlatego wczesna pomoc ma tak ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem wyleczalnym. Dajmy szansę dzieciom cierpiącym na mutyzm wybiórczy.