Co rodzic czerpie z warsztatów psychoedukacyjnych w Poradni?
Rodzice dzieci z mutyzmem wybiórczym codziennie wspierają je w zmaganiach z lękiem i milczeniem. Sami również doświadczają trudności spowodowanych tym zaburzeniem. Ich rola może nieść ze sobą wyzwania, którym samodzielnie trudno jest podołać. Podczas spotkań psychoedukacyjnych wspieramy ich, by mogli pomagać swoim dzieciom.
Fachowa wiedza
Warsztaty dla rodziców bazują na fachowej wiedzy, popartej najnowszymi badaniami. Rzetelne informacje i obalanie mitów na temat mutyzmu wybiórczego pozwalają dostrzegać objawy mutyzmu wybiórczego najwcześniej jak to możliwe oraz skutecznie pomagać dzieciom.
Wymiana doświadczeń pomiędzy rodzicami
Osobiste doświadczenia rodziców to również bardzo istotny element wiedzy na temat mutyzmu wybiórczego. Pokazują one, jak na co dzień wygląda funkcjonowanie dziecka z mutyzmem wybiórczym i jego rodziny oraz w jaki sposób pokonują codzienne trudności.
Wsparcie
Wzajemne zrozumienie pomiędzy rodzicami daje poczucie, że trudności, które napotykają dotyczą nie tylko nich, ale również wielu innych rodzin. Rodzice dostrzegają, na czym można budować swą siłę, by wspierać dzieci.
Konkretne rozwiązania w codziennym życiu
Spotkania rodziców są źródłem niezliczonych pomysłów na to, w jaki sposób pomagać dzieciom w pokonywaniu lęku, który wywołuje milczenie dzieci. Wspólnie, pod opieką profesjonalisty, mogą wypracowywać rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości całej rodziny.
Współpraca z przedszkolem/szkołą
Rodzice dowiadują się w jaki sposób wypracowywać współpracę z nauczycielami, którzy odgrywają ważną rolę w rozwoju dzieci. Otrzymują także informacje o przepisach oświatowych, swoich prawach oraz procedurach w przyznawaniu dodatkowej pomocy dziecku.
Nawiązanie współpracy z innymi specjalistami
Spotkania i konsultacje dla rodziców pozwalają także nawiązywać współpracę z innymi specjalistami, którzy są w stanie wspierać terapię prowadzoną w poradni.
Otaczanie opieką wszystkich członków rodziny, którzy także odczuwają konsekwencje mutyzmu wybiórczego
Niewątpliwie, mutyzm wybiórczy dotyka nie tylko dziecko, ale również pozostałych członków rodziny. Podczas zajęć psychoedukacyjnych rodzice dowiadują się, w jaki sposób wychodzić naprzeciw potrzebom także pozostałych dzieci oraz jak angażować członków dalszej rodziny w pomoc dziecku.
Niniejszy artykuł jest chroniony prawami autorskimi przez Poradnię Terapii Mutyzmu „Mówię!”. Wszelkie prawa zastrzeżone.