Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku od codziennego rozkładu zajęć i pośpiechu. Należy jednak pamiętać, że zupełne odstąpienie od oddziaływań terapeutycznych na niekiedy nawet trzy miesiące może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie dziecka. Jest to czas, w którym pomimo przerwy w systematycznej terapii, dziecko może nadal robić postępy w pokonywaniu lęku.
Czas pozbawiony napięć jest doskonałą okazją do tego, by przy wsparciu bliskich osób dziecko podejmowało wyzwania na miarę swoich możliwości. Przy znacznym ograniczeniu stresogennych czynników dziecku łatwiej jest pokonywać swoje trudności w komfortowej atmosferze. Na przykładzie wakacji widzimy, jak ważny jest element relaksacji w terapii mutyzmu wybiórczego.
Podczas wakacji nadarza się mnóstwo okazji do tego, by dostarczać dziecku możliwości kontaktu z dziećmi i dorosłymi spoza rodziny, poszerzać krąg zaufanych osób, by trenować jego samodzielność i sprawczość (np. podczas zakupów). Bardzo często wakacyjne oddziaływania są realizowane z udziałem osób, które pracowały wspólnie podczas roku szkolnego, będąc niejako kontynuacją grupy terapeutycznej. Rodziny te często spotykają się np. podczas wspólnych spacerów czy wyjść na lody, dzięki czemu dzieci stale poszerzają obszary, w których mogą funkcjonować bez obciążenia lękiem wywołanym przez mutyzm wybiórczy. Podsumowując, celem wakacji jest odpoczynek, który będzie uwzględniał element terapeutyczny.
Niniejszy artykuł jest chroniony prawami autorskimi przez Poradnię Terapii Mutyzmu „Mówię!”. Wszelkie prawa zastrzeżone.